Jakou hodnotu má Váš web?

Pokud se chystáte koupit / prodat webové stránky nebo uvažujete nad tím, jsou má Váš web vlastně finanční hodnotu, mám 2 tipy.

1) Mohly by Vám pomoci tyto webové stránky: http://id-nes.cz/cs Na základě dostupných informací o webu se vypočte hodnota webu.

 

2) Další možností je prostý výpočet na základě toho, kolik Vaše webová stránka vydělává. Zajímá nás průměrný celkový zisk za 1 měsíc. Tuto částku pak vynásobíme  24 a máme hodnotu webu. Tedy jinými slovy, zisk webu za 2 roky. Toto lze samozřejmě aplikovat za předpokladu, že máte výdělečný web. 🙂

 

A jak stanovujete cenu webu Vy? Napište do komentáře.

 

Vysvětlení zkratek burzovně obchodovaných produktů: ETF, ETP, ETC, ETN, ETV a jejich rozdíly.

Jistě všichni víte, že na burze můžete koupit online klasické akcie. Jenže kupovat si x akcií, abyste si vytvořili určité portfolio a neustále to sledovali, není jednoduché a ani levné. Proto vznikly fondy, přesněji podílové fondy. Ty však na burze nekoupíte a nejde s nimi ani intradenně obchodovat. A kolikrát jste třeba chtěli zainvestovat do ropy či kukuřice? Když jste však zjistili, jak se obchoduje na komoditním trhu, přešla Vás možná chuť.

Toto vše vedlo ke vzniku burzovně obchodovaných produktů, jenž se nazývají zkratkou  ETP (Exchange traded products). Ty se pak dále rozdělují na ETF,  ETC, ETN, ETV. Někdy se ještě zakončují písmenem „s“, např. ETFs, což je totožné.

Všechny tyto produkty se dají pohodlně nakupovat a prodávat na trhu stejně jako jednotlivé akcie. Vždy si pozorně prostudujte, kam daný produkt investuje. Existuje spoustu mutací a kombinací. Narazit můžete i na pákové produkty.

 

ETF – exchange traded funds

ETF – exchange traded funds, jsou burzovně obchodované fondy. Patří mezi nejznámější podskupinu a podkladem jsou obvykle nějaké indexy, které se snaží fond kopírovat. Indexy mohou být akciové, komoditní, dluhopisové i měnové. Nakoupíte zde třeba index S&P 500 apod.

Narazit můžete na ETF, které dividendy vyplácí a nebo takový, který je reinvestuje.

Pozor, vždy si zkontrolujte do čeho dané ETF investuje. Najdete třeba ETF do zlata, ale když to blíže prozkoumáte, zjistíte, že ETF nekopíruje cenu zlata, ale třeba investuje do firem těžící zlato apod. Trknout by Vás také mohlo to, že tyto fondy většinou vyplácejí dividendu (komodity nemají dividendu).

 

ETC – Exchange Traded Commodities/Currencies, ETV – exchange traded vehicles

Obě tyto zkratky znamenají v podstatě to samé, nebo aspoň netuším v čem je rozdíl. 🙂 Podkladovým aktivem jsou samotné komodity či měny nebo jejich indexy.

Chcete-li investovat do zlata, ropy, kukuřice atd., hledejte tyto burzovní produkty. Nemusíte se tak starat o futures, hlídat expiraci kontraktů a strachovat se o fyzické převzetí kamionu s ropou před vaším domem apod. Manažer fondu to dělá za vás a nakupuje a prodává jednotlivé kontrakty, tak aby nedošlo k fyzickému doručení.

Jednoduše to koupíte a prodáte jako jakoukoliv normální akcii. Samozřejmě zde nemáte žádné dividendy, páč ty nejsou v komoditách či měnách.

 

ETN – Exchange Traded Notes

Vše uzavírá ETN, což je strukturovaný investiční produkt, jehož podkladem může být prakticky cokoliv, ale co je důležité – jedná se o dluhový produkt od emitenta (zpravidla velké banky). Je to něco jako certifikát či dluhopis. To znamená, že v případě krachu vydavatele (emitenta), přijdete o své peníze!

Proto velmi důrazně nedoporučuji kupovat žádné ETN produkty. Na trhu jistě najdete podobné ETF či ETC, který jsou z hlediska bezpečnosti v pohodě a u kterých se nemusíte obávat krachu vydavatele! Vzpomeňte na krach mega banky Lehman Brothers.

Také byste měli vědět, že stejně jako u dluhopisů i zde existuje termín ukončení a vyrovnání, tzv. maturity date. Nelze tak ETN držet navěky.